Statistike pokazuju porast nasilja u porodici u Bosni i Hercegovini, često eskalirajući u najteže oblike poput ubistava. Kao odgovor na ovaj problem, Gračanica će uskoro postaviti SOS sandučiće za anonimne prijave nasilja i drugih oblika devijantnog ponašanja.

U okviru programa prevencije i suzbijanja nasilja nad ženama, djecom i u porodičnim okvirima, Gračanica uvodi novi oblik pomoći za sve žrtve nasilja putem anonimnih prijava kroz SOS sandučiće. Ovaj projekat je osmislila Neformalna lobi grupa žena iz Gračanice, u saradnji s Gradskom upravom, Savjetom za sigurnost i gradonačelnikom Nusretom Helićem.

Larisa Šuša, članica Neformalne lobi grupe žena iz Gračanice, izjavila je: “Putem SOS sandučića želimo pomoći prije svega žrtvama nasilja koje su udaljene od centara za socijalni rad i policije, ili koje nisu u mogućnosti prijaviti nasilje zbog straha. Ovo se odnosi na socijalno ugroženo stanovništvo i žene koje nemaju osnovne informacije o prijavljivanju nasilja, kao i na djecu koja nisu u mogućnosti pronaći adekvatne ustanove za pomoć.”

Sandučići, izrađeni od titanijuma kako bi se spriječilo obijanje, garantuju anonimnost građana. Ključevi će biti povjereni matičarima iz Gradske uprave Gračanice. Nakon prijave, službenici Centra za socijalni rad su obavezni izaći na teren, izvršiti anamnezu i utvrditi činjenice. Po potrebi, u slučaj će se uključiti i policija te djelatnici Centra za mentalno zdravlje.

Šuša ističe da su aktivisti prepoznali problem isprepletenih nadležnosti institucija koje djeluju u slučajevima nasilja. “Analizom slučajeva prijave nasilja došli smo do podataka da se često pojavljuju novi oblici devijantnog ponašanja kod osoba koje odrastaju u nasilnim porodicama. Sve se to dešava zbog nedjelovanja sistema,” dodaje Šuša.

Neformalna lobi grupa žena iz Gračanice sastoji se od 10 formalnih organizacija i 11 neformalnih aktiva, ujedinjenih u borbi za rješavanje društvenih pitanja u lokalnoj zajednici. Šuša naglašava da je sigurnost ključni element zbog kojeg ljudi odlaze iz lokalnih zajednica, te da problemi nisu samo socijalno-ekonomske prirode, već i u oblastima zdravstva, obrazovanja, politike i prava.

Navodi da je bh. sistem zakazao na mnogim poljima, posebno u fizičkoj sigurnosti građana. “Sve češće je prisutno međuvršnjačko nasilje i nasilje djece nad roditeljima. Društveni krah je očigledan, zbog čega smo morali početi djelovati najdirektnije. Kada govorimo o femicidu, kao najtežem obliku, sjeveroistočni dio države ima najviše slučajeva brutalnih ubistava, a mi nismo reagovali na adekvatan način,” smatra Šuša.

Gračanica je prvi grad u Bosni i Hercegovini koji je uveo SOS sandučiće kao novi sistem prijavljivanja nasilja. Neformalna lobi grupa žena planira proširiti ovaj projekat na ostatak Tuzlanskog kantona, s namjerom postavljanja sandučića u školama kako bi djeca mogla anonimno prijaviti probleme u obrazovnim ustanovama. Takođe, planiraju postavljanje sandučića u javnim ustanovama za prijavu mobinga ili neprimjerenog ponašanja.