Generacije učenika i studenata u BiH sve više pokazuju važnost digitalnog obrazovanja, a društvene mreže i tehnologija postaju sastavni dio njihovih života. Nedavna donacija Evropske unije u vidu kompjutera za brojne srednje škole značajno je unaprijedila digitalne kapacitete obrazovnih ustanova u zemlji.
Srednje stručne škole u Sarajevu, Odžaku, Tuzli, Srebreniku, Kalesiji, Kladnju, Zenici, Goraždu, Kiseljaku, Širokom Brijegu, Gacku, Trebinju i Prnjavoru dobile su nove kompjutere, omogućavajući sadašnjim i budućim generacijama da prate brzi razvoj digitalne tehnologije i trendove.
Amira Kadrispahić, direktorica Ekonomske škole u Sarajevu, istaknula je značaj donacije od 80 kompjutera, koja će ostati na korištenje i sljedećim generacijama.
“Neizmjerno smo zahvalni na ovoj donaciji. Poznati smo kao škola koja prati savremenu nastavu i trendove, a to uključuje i praćenje digitalne pismenosti”, rekla je Kadrispahić, dodajući da je dotrajala računarska oprema bila veliki izazov za praćenje digitalnih novosti.
Evropska unija je u posljednje dvije godine izdvojila 16 miliona eura bespovratnih sredstava za podršku obrazovnom sektoru u BiH, s posebnim fokusom na unapređenje stručnog obrazovanja, prepoznavanje neformalnog učenja i unapređenje digitalnih i preduzetničkih kompetencija.
EU trenutno finansira obnovu 20 srednjih stručnih škola, 20 predškolskih ustanova i 18 sportskih sala u osnovnim školama širom zemlje, dok podržava i Erasmus+ program za studente, nastavnike i stručnjake. Srednja ekonomska škola u Sarajevu uspješno učestvuje u nekoliko EU programa, uključujući Erasmus+.
Dokument “Poboljšanje kvaliteta i relevantnosti stručnog obrazovanja i obuke u BiH – Na osnovu zaključaka iz Rige (2021-2030)” usvojen je u Vijeću ministara BiH, a EU je izdvojila 16 miliona eura za osposobljavanje mladih za preduzetništvo.
Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke već četvrtu godinu zaredom provodi program “Podrška projektima razvijanja funkcionalnih znanja i vještina djece predškolskog uzrasta i učenika osnovnih i srednjih škola”, podržavajući projekte nabavke informatičke opreme za razvoj digitalne kompetencije kod učenika. Tokom pandemije koronavirusa, važnost ulaganja u informatičku opremu i obuku nastavnika za korištenje IKT tehnologija postala je još očiglednija.
Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, uz pomoć međunarodnih organizacija UNICEF i UNESCO, doniralo je oko 100 laptopa za nekoliko škola. Cilj ministarstva je da se svaka učionica u srednjoj školi opremi laptopom i pametnom tablom kako bi se omogućila nesmetana upotreba digitalnih sadržaja i alata pri realizaciji obrazovnog procesa.