Bosna i Hercegovina aktivno radi na postizanju statusa dijela jedinstvenog područja plaćanja u eurima (SEPA), a u tome je angažovana i Centralna banka Bosne i Hercegovine. Cilj nije zamjena konvertibilne marke euroom, već osiguranje benefita za građane i privredu prilikom transfera u eurima. Evropska unija podržava ovu inicijativu, koja obuhvata i ostale zemlje Zapadnog Balkana poput Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije i Kosova.

Centralna banka ističe da će pridruživanje SEPA-i omogućiti jednakost u domaćem i međunarodnom platnom prometu sa zemljama koje već participiraju u ovom aranžmanu. To će rezultirati značajnim smanjenjem naknada za prekogranične transfere novca, što direktno koristi korisnicima. Prema procjeni Svjetske banke, zemlje Zapadnog Balkana koje nisu dio SEPA-e plaćaju čak šest puta više naknada za prekogranične transakcije u odnosu na zemlje koje su članice. Ovo stavlja Bosnu i Hercegovinu u nepovoljan položaj, što bi se moglo promijeniti pristupanjem SEPA-i.

Pristupanje SEPA-i također će pojednostaviti upravljanje plaćanjima, budući da će sva plaćanja biti standardizovana. Uvođenjem inovativnih platnih sistema, kao što su instant plaćanja i usklađivanjem sa EU infrastrukturom, tržište se može značajno unaprijediti. Osim povoljnijih uslova plaćanja, očekuje se i inovacija u oblasti platnih usluga, pružajući korisnicima mogućnost da koriste nove usluge bez obzira na nacionalne granice.

Ulazak u SEPA omogućava i značajne ekonomske koristi, budući da se više od 80% uvozno-izvoznih transakcija Bosne i Hercegovine odvija sa zemljama koje su članice ovog područja. To će rezultirati uštedama za privredu i građane. Osim toga, pridruživanje SEPA-i olakšava transfer novca od dijaspore, koja predstavlja značajan dio BDP-a BiH.

Centralna banka ističe da je teško precizno odrediti datum pridruživanja, s obzirom na zakonodavne neusaglašenosti. U saradnji s entitetskim ministarstvima finansija i agencijama za bankarstvo, Centralna banka pokreće koordinirane napore kako bi se riješili ovi izazovi. Podrška Svjetske banke i USAID-a također će biti od značaja u ovom procesu. Očekuje se da će uz zajednički angažman svih relevantnih institucija, Bosna i Hercegovina ostvariti napredak u ispunjavanju zakonodavnih uslova za članstvo u SEPA-i.

Centralna banka također aktivno radi na analizi i pripremi infrastrukture potrebne za povezivanje s platnim infrastrukturama SEPA-e, što će biti moguće nakon ispunjavanja svih zakonskih uslova.